טיפול בהזעת יתר

icons-gold-01

בוטוקס משמש כיום תכשיר מרכזי בתחום הרפואה האסתטית. החומר מוּכר כיעיל, בטוח ובעל השפעה בטשטוש קמטים והעלמתם, וכן במסגרת טיפולי פנים. תכונות החומר וסגולותיו נמצאו אפקטיביות גם לשימושים רפואיים אחרים, ובהם הזעת יתר.

הזעת יתר – על אודות התופעה

הזעה במידה מוגברת מהרגיל נחלקת לשני סוגים:

  1. הזעת יתר כללית – מופיעה בכל הגוף. הגורמים לה הם מחלות כמו סרטן; פרקינסון ושחפת, וכן בעיות גופניות כמו חוסר ויסות של בלוטת התריס; גיל המעבר; עודף משקל ועוד. ישנן גם תרופות שגורמות לכך כמו אינסולין וסוגים מסוימים של טיפות עיניים.
  2. הזעה ממוקדת – מופיעה באזור ספציפי בגוף או באיבר מסוים, דוגמת ראש; פנים; בתי השחי; ידיים ורגליים.

הטיפול בבוטוקס רלוונטי בעיקר להזעה מהסוג השני, ובפרט לאזורי בתי השחי; הידיים והרגליים. הטיפול יכול להתאים גם לפנים, אך לצדו קיימת תופעת לוואי של גרימת שיתוק לשרירי הפנים,
לפרק זמן לא ממושך.

יתרונות הבוטוקס על פני אמצעי טיפול אחרים

לאורך השנים, עם התפתחות תחומי האסתטיקה הרפואית והקוסמטיקה, פותחו אמצעים שונים להתמודדות עם הבעיה של הזעת יתר. בהם, ניתוחים המבוצעים באזורי ההזעה ומסייעים בהפחתת שיעורהּ, וכן קרמים מיוחדים למריחה באזורים נודפי זיעה.

היתרון של בוטוקס, כשיטת טיפול נוספת, הוא שלעומת ניתוח מדובר בהליך קל ופשוט אשר אינו מצריך תקופת התאוששות והחלמה, ובהשוואה לקרמים למיניהם מידת השפעתו רבה וממושכת יותר. זהו טיפול ממוקד אשר אינו דורש עיסוק חוזר ונשנה במריחת קרמים, ויש לחזור ולבצעו בתדירות שלגביה מנחה הרופא המטפל.

מהלך הטיפול

כמו בתחומים אחרים שבהם מטפל בוטוקס, גם טיפול בהזעת יתר יש לבצע רק אצל רופא מוסמך ובמרפאה המורשית לכך.

בתחילת הטיפול המטפל מורח קרם על האיזור הרלוונטי. זהו קרם אלחוש אשר מרדים את האזור באופן מקומי. עם תחילת השפעתה של ההרדמה המטפל מזריק בוטוקס לאזור הטיפול, על פי רוב במרכזו של אזור צמיחת השיער, במרחק מה מהשיער.

אורכו של הטיפול הוא בדרך כלל כ-20 דקות, ומשך ההשפעה שלו הוא כעשרה חודשים בממוצע. בחלוף פרק זמן זה יש לחזור לטיפול נוסף. אם אזור הטיפול עדיין מדיף זיעה רבה אפשר למרוח חומר אשר מאתר את בלוטות הזיעה הבעייתיות ומאפשר לטפל בהן באופן יעיל וממוקד.

תופעות לוואי אפשריות בעקבות הטיפול

בדומה לטיפולים אחרים בבוטוקס, מדובר בתופעות קלות וחולפות. במהלך הטיפול ובסיומו המטופל עשוי לחוש כאב קל ואי-נוחות. תחושות אלה חולפות בדרך כלל למחרת הטיפול.

תופעה נדירה יותר, המופיעה לעתים רחוקות, היא 'הזעה מפצה' – זיעה אשר התפוגגה מאזורי הטיפול מופיעה באופן מוגבר באזורי גוף אחרים. מדובר בתופעה אשר מתרחשת לרוב לאחר ביצוע ניתוח לטיפול בהזעת יתר, אך היא עלולה להופיע גם לאחר טיפול בהזעת יתר באמצעות בוטוקס.

מגי'ק פוינט – טיפול ממוקד ויעיל בהזעת יתר.